تکمیل گازرسانی برج های مسکونی فاز6

گازرسانی  رسانی به برج های مسکونی Q3 و P3  تکمیل شد.

برج های مسکونی Q3a – Q3b – Q3C  که پیش از این تحویل موقت گردیده بود با تکمیل فرایند گازرسانی آماده تحویل نهایی می شوند. انشعاب برق و آب در این برج های مسکونی تکمیل شده  و جهت بهره برداری در اختیار مالکین قرار گرفته است.

در برج مسکونی P3 نیز انشعاب گاز تکمیل شده است و مالکین پس از طی مراحل قانونی می توانند از گاز در واحدهای مسکونی خود بهره برداری نمایند .

از دیگر فعالیت های عمرانی در ماه جاری اجرای زیرسازی و آسفالت معابر به ویژه خیابان بوستان 5 منتهی به برج های مسکونی P3 – O1 – O2 می باشد.

برج های مسکونی یاد شده در مجموع  870  واحد را شامل می شوند که مالکین در حال تکمیل دکوراسیون داخلی و سکونت می باشند.

تصویب طرح مجموعه شهری شهرک شهید کشوری اصفهان

فرماندار اصفهان از تصویب طرح مجموعه شهری شهرک شهید کشوری اصفهان در شورای عالی شهرسازی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اصفهان، محمدعلی احمدی فرماندار اصفهان در بازدید از مجموعه شهید کشوری، با بیان اینکه از آغاز دولت سیزدهم، اقدامات مثبتی در جهت رفع مشکلات زیرساختی مجموعه شهید کشوری انجام شده است، عنوان کرد: اصلی ترین عاملی که باعث رفع مسائل و مشکلات این مجموعه می شود، «طرح مجموعه شهری شهرک شهید کشوری اصفهان» است که به تصویب شورای عالی شهرسازی رسیده است.

فرماندار اصفهان با اشاره به فرآیند تصویب طرح مجموعه شهری شهرک شهید کشوری اصفهان، افزود: تمامی اقدامات و ساخت و سازهایی که در شهرک شهید کشوری انجام شده و یا نیاز به انجام است در قالب یک طرح جامع از طریق فرآیندهای فنی و رسیدگی های کارشناسان در کمیسیون های متعددی در شهرستان و استان بالاخص شورای توسعه و برنامه ریزی استان بررسی و سپس در کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و در نهایت در جلسه شورای عالی شهرسازی تصویب شد که انشاء ا… در آینده نزدیک ابلاغ می گردد.

بازدید فرماندار اصفهان از مجتمع بزرگ آبشار

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اصفهان، محمدعلی احمدی فرماندار اصفهان در بازدید از مجموعه شهید کشوری، با بیان اینکه از آغاز دولت سیزدهم، اقدامات مثبتی در جهت رفع مشکلات زیرساختی مجموعه شهید کشوری انجام شده است، عنوان کرد: اصلی ترین عاملی که باعث رفع مسائل و مشکلات این مجموعه می شود، «طرح مجموعه شهری شهرک شهید کشوری اصفهان» است که به تصویب شورای عالی شهرسازی رسیده است.

فرماندار اصفهان با اشاره به فرآیند تصویب طرح مجموعه شهری شهرک شهید کشوری اصفهان، افزود: تمامی اقدامات و ساخت و سازهایی که در شهرک شهید کشوری انجام شده و یا نیاز به انجام است در قالب یک طرح جامع از طریق فرآیندهای فنی و رسیدگی های کارشناسان در کمیسیون های متعددی در شهرستان و استان بالاخص شورای توسعه و برنامه ریزی استان بررسی و سپس در کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و در نهایت در جلسه شورای عالی شهرسازی تصویب شد که انشاء ا… در آینده نزدیک ابلاغ می گردد.

احمدی تصریح کرد: این مصوبه تکلیف دستگاه های مختلف را در ارتباط با مسائل شهری شهرک شهید کشوری روشن خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: بحمد ا… تاکنون اقدامات خوبی در مجموعه شهید کشوری انجام شده است و بخشی از مسائل و مشکلات این مجموعه حل شده و بخش دیگری از آنها در دست انجام است.

فرماندار اصفهان عنوان کرد: مرکز جامع سلامت به صورت موقت در ساختمانی راه اندازی شده و آغاز عملیات آماده سازی زمین و ساخت این مرکز نیز در دست انجام است.

احمدی به آغاز عملیات ساخت دو باب مدرسه در زمینی به مساحت ۷ هزار متر مربع در شهرک شهید کشوری اشاره کرد و افزود: عملیات آماده سازی زمین این دو مدرسه در حال انجام است و مراحل بعدی نیز توسط متولیان امر انجام خواهد شد.

وی در خصوص ساخت بازار کوثر شهرداری در مجموعه شهید کشوری، گفت: سازمان میادین  شهرداری اصفهان متولی بازار کوثر بوده و پیگیری ها و اقدامات اولیه نیز انجام شده که انشاء ا… با پیگیری آن سازمان طبق جدول زمان بندی و در موعد معین به بهره برداری خواهد رسید.

فرماندار اصفهان در ادامه افزود: انشاء ا… پس از تصویب طرح مجموعه شهری شهید کشوری در شورای عالی شهرسازی، مقدمات صدور پروانه فاز ۷ این شهرک نیز توسط شهرداری انجام خواهد شد و شاهد آغاز عملیات ساخت این مجموعه خواهیم بود.

احمدی با اشاره به احداث بیمارستانی در مجموعه شهید کشوری، اذعان داشت: جلساتی در این خصوص با دانشگاه علوم پزشکی و سازمان تأمین اجتماعی برگزار شده و ادامه خواهد داشت و متولی امر تعیین می گردد، اعتباراتی نیز در این خصوص مشخص شده که انشاء ا… عملیات ساخت این بیمارستان آغاز خواهد شد.

وی تصریح کرد: بحمد ا… فعالیت های عمرانی در مجموعه شهید کشوری تسریع و بعضی از تعهدات دستگاه های اجرایی انجام شده و شهرداری نیز اقداماتی را در زمینه هماهنگی های شهری انجام داده است.

فرماندار اصفهان با بیان اینکه جلسات اجرایی مشخصی را در آینده نزدیک برای هماهنگی های بیشتر انجام خواهیم داد، افزود: اگرچه مشکلات بسیاری در این مجموعه وجود داشته است، بخش عمده ای از این مشکلات مرتفع گردیده و با مصوبه شورای عالی شهرسازی شاهد فعالیت بیشتر دستگاه های اجرایی و شهرداری برای رفع مشکلات موجود نیز خواهیم بود.

وی تأکید کرد: حمل و نقل، احداث زمین های ورزشی، ساخت مدرسه و مرکز جامع سلامت، ساخت مسجد با همکاری اداره اوقاف و شهرداری، استقرار اصناف در شهرک و پیگیری مسائل مربوط به زیرساخت های شهرک شهید کشوری، ازجمله مواردی است که باید مورد توجه ویژه قرار دهیم.

احمدی اظهار داشت: زیرساخت های شهرک شهید کشوری براساس نظرات فنی و کارشناسی و نظارت های متخصصین انجام شده و مشکلات احتمالی موجود با اراده مسئولین قابل رفع است بنا بر این ساکنین این شهرک هیچگونه نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

نشست سریالی نصف‌جهان

اصفهان نهایتا ۲۰ سال آب دارد

دنياي اقتصاد- بهناز جلالي‌پور : فرونشست زمین در اصفهان بیش از شهرهای ایران و ۹برابر عدد طبیعی آن است و عامل اصلی آن تحلیل آب‌های زیرزمینی است که جایگزین نشده است. فرونشست تا زمانی که سفره آب زیرزمینی تخلیه شود، ادامه دارد. یعنی می‌تواند یک‌باره بخش یا تمام شهری را ببلعد. بررسی‌های میدانی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در اصفهان بخش‌هایی از شهر فرو رفته و شکاف‌هایی بر آثار تاریخی افتاده است. به گفته کارشناسان با وضعیت فعلی اصفهان برای ۲۰سال آینده آب دارد.

زمین و دیوارهای اصفهان، همه خشت به خشت، کاشی به کاشی، ریشه و پی، همه نفس و امضای تاریخ است. رد صفویه و سلجوقی و سنگ‌تراش حجره‌ای در شیراز و کرمان، بر سنگ‌های پل خواجو و سی‌وسه‌پل و هزار اثر دیگرش که از تعداد انگشتان همه می‌گذرد، حک شده است. نصف جهان در همان یک وجب خاک جای گرفته که حالا زمین و دیوارهایش در حال چاک خوردن است و زمینش به اندازه دو قد آدمی فرو می‌رود و سنگ‌هایی با آن همه عظمت که زمین‌لرزه‌ها و نفیر جنگ‌ها آب در دلشان تکان نداده، حالا وسط یک روز آفتابی یا زیر یک نم بهاری، دیوارهایی که قرن به قرن تاب آورده‌اند و اتفاقا جا افتاده‌اند، از میانه دل‌شان خط می‌افتد تا مغز سر. زمین یک‌باره شکاف برمی‌دارد. دیگر به این دیوارها و تاریخ انگار اعتباری نیست، از وقتی فرونشست به جان اصفهان افتاده است. شکاف‌ها بیمارستان و بنای تاریخی نمی‌شناسند. همه را با هم خط می‌اندازند و فرو می‌برند. همه هم به دلیل آن است که آب را بی‌محابا از زمین مکیده‌ایم و شیره جانش را کشیده‌ایم.

فرونشست زمین در برخی شهرهای ایران رخ داده است. به این صورت که یک باره زمین دهان باز کرده یا شیارهایی به قطر و قامت آدمی بالغ بر دیوارها انداخته است. این رویداد در اصفهان بیش از دیگر شهرها دیده می‌شود. به گفته کارشناسان، این فاجعه واکنش طبیعی زمین به بهره‌کشی انسان و ظلمی است که بر زمین و آب‌های زیرزمینی و طبیعت روا داشته است. واقعیت آن است که انسان شیره جان خاک را کشیده و منابع آب زیرزمینی را خشکانده است.

فرونشست زمین سرنوشت طبیعی ایران

دکتر علی بیت‌اللهی، رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطر‌پذیری در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، وضعیت کنونی اصفهان از نظر فرونشست زمین را طبیعی توصیف می‌کند و می‌گوید: «بررسی‌های آماری نزولات جوی کشور نشان می‌دهد طی ۴ دهه گذشته ۱۰ تا ۱۵ درصد حجم نزولات جوی کاهش داشته و نزولات به صورت باران بوده است. عدم پوشش برفی گسترده در مناطق کوهستانی منجر به جاری شدن جریانات سیلابی و حرکت سریع روان‌آب‌ها به پایین‌دست‌ها می‌شود و ماندگاری منابع آب را در فصول گرم سال بسیار کمتر می‌کند.»  البته این نکته را باید در نظر داشت که ما در مصرف آب‌های سطحی بی‌ملاحظه و بی‌محابا عمل کرده‌ایم.

خشکسالی فزاینده در کمین است

بیت‌اللهی می‌گوید: «در چهار دهه اخیر مصرف آب و کسری منابع آب زیرزمینی، به چندین برابر رسیده است. اکنون دیگر تطابقی میان مصرف و کاهش بارندگی وجود ندارد. اینجاست که نقش مدیریت منابع آب یعنی نگهداری و استخراج از منابع زیرزمینی و توزیع و مصرف پررنگ می‌شود که در تغییرات اقلیمی و بروز خشکسالی نقش پررنگی داشته است.» به گفته رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطر‌پذیری، خشک‌شدن دریاچه ارومیه، کم شدن آب سدها، پایین رفتن سد اکباتان و خشک شدن رودخانه زاینده‌رود هیچ کدام به دلیل تغییرات اقلیمی نبوده است.  اینجا موضوع تنها خشکسالی نیست، بلکه زنجیره‌ای از بلایاست که از مبحث آب شروع می‌شود و به ایجاد شکاف زمین و دیوارها می‌انجامد.

بیت‌اللهی می‌گوید: «از اوایل دهه ۷۰ تا الان۱۴۰ کیلومتر مکعب آب زیرزمینی کسری داریم و اضافه برداشت داشته‌ایم. همه اینها دست به دست هم داده و پدیده خشکسالی را رقم زده‌اند. نقشه‌های مطالعاتی خشکسالی سازمان هواشناسی نشان می‌دهد که گسترش پهنای خشکسالی به‌شدت در حال گسترش است و در حال تبدیل به یک بحران فزاینده‌ است.»  به گفته او، تجربیات کشور خشک و نیمه‌خشک ایران نشان می‌دهد نسبت به کشورهای جهان و متوسط جهانی، یک‌سوم بارندگی‌ها را داریم و میزان تبخیر آب سه برابر متوسط جهانی است.  در حالی که پیش‌بینی می‌شود کاهش نزولات جوی ادامه پیدا ‌‌کند که کاری برای کنترل آن نمی‌توان کرد، موضوع مدیریت آب‌های سطحی مطرح می‌شود. بیت‌اللهی می‌گوید: «به دلیل هدررفت پوشش گیاهی، عدم امکان نفوذ آب‌های سطحی به زیرزمین و در نهایت حرکت این آب‌ها به سمت دریاها، آب‌های سطحی از کنترل خارج شده و برای شرایط خشکسالی آب کم می‌آوریم.»

 

بحران روی زمین، افت آب زیر زمین

افت سطح آب‌های زیرزمینی رابطه مستقیمی با وقوع بحران‌ها روی زمین دارد. هر سال، سطح آب زیرزمینی به‌طور متوسط نیم تا یک متر افت می‌کند که به گفته بیت‌اللهی این میزان به‌طور متوسط به عمق‌های بیش از ۵۰ متر رسیده است.  حالا حدود ۵۰ تا ۶۰ سال وقت داریم تا این بدهی را جبران و آب‌ها را احیا کنیم، اما اگر همچنان قصد و نیتی برای این کار نداشته باشیم، پاسخ طبیعی زمین، فرونشست آن است. بیت‌اللهی می‌گوید: «زمانی که با حفر چاه‌های عمیق آب را مانند دستگاه وکیوم بیرون می‌کشیم، زمین خود را جمع می‌کند و در سطح زمین شکاف‌ها و حفره‌هایی که خطرساز است، ایجاد و فرونشست تشدید می‌شود.»

مرگ آبخوان‌ها

لحظه بهت‌آوری است وقتی در یک روز کاری، مغازه‌داری در بازار اصفهان، یک باره گوشه‌ای از مغازه‌اش دهان باز می‌کند و بخشی از دارایی‌هایش را می‌بلعد. شانس داشته جانش به خطر نیفتاده اما بیش از یک طبقه پایین رفته است.  بیت‌اللهی می‌گوید: «این فرونشست تا زمانی که آب تمام شود و سفره آب زیرزمینی تخلیه شود، ادامه دارد. آن زمان لایه‌های خاک، مانند یک لایه سیمانی غیرقابل نفوذ می‌شود و بعد از آن دیگر جایی برای نشست زمین نیست. آن زمان دشت به مرگ رسیده و زمین را می‌بلعد.» لحظه ترسناکی است وقتی به گفته بیت‌اللهی شکاف‌های متراکمی در زمین ایجاد می‌شود و آب دیگر به درون زمین نفوذ نخواهد کرد، زیرا به دلیل انباشتگی و فشردگی نفوذناپذیر می‌شود. این زمین دیگر قابلیت آبیاری و کشاورزی ندارد. دانه‌دانه خاک چنان متراکم می‌شود که اصطلاحا به آن می‌گویند مرگ آبخوان. زمانی که زمین آب را پس می‌زند و دیگر قطره‌ای آب را نمی‌پذیرد.  رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطر‌پذیری می‌گوید: «در این شرایط نزولات جوی، به صورت روان‌آب‌ها روی سطح زمین جاری می‌شوند. مواد مغذی خاک را با خود حمل می‌کنند و زمین‌ها و دشت‌های آباد به صورت کویرهای لم‌یزرع درمی‌آید.» از اینجا به بعد، دنیا خاکی رنگ می‌شود بدون هیچ حاشیه سبز و زردی.

تخریب فایده ندارد، اصلاح کنید

تا کنون غیر از هشدارها چیز دیگری شنیده نشده و حتی آن هشدارها هم در همان حد مانده و تبدیل به یک برنامه اصلاحی نشده است. همه چشم به دست مدیری دلسوز دارند که روزی از راه برسد با دم مسیحایی یا عصای موسی، کار را به صلح و صلاح انجام دهد.  بیت‌اللهی به تجربه توکیو اشاره می‌کند و می‌گوید: «میزان نشست زمین در توکیو در سال ۱۹۶۵ معادل ۱۲ سانتی‌متر در سال بوده که مشابه اصفهان در زمان حال است. آنها با اجرای یک برنامه جامع عملیاتی در سال ۲۰۰۳، این عدد را به ۶۱/ ۱ سانتی‌متر رسانده و اکنون به صفر رسیده است. شانگهای، تگزاس و اندونزی نیز چنین تجربه‌ای داشته‌اند و تن به تخریب شهرها و آثارشان ندادند.» کلید ماجرا، به گفته رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطر‌پذیری، در دست اصلاح شیوه‌های کشاورزی و مصرف‌ و کنترل استخراج آب‌های زیرزمینی است. البته این موفقیت زمانی حاصل می‌شود که مسوولان رده بالای کشور به درک ملموس این چالش برسند. البته این تصمیم سختی است که همراه با تغییر تعدادی از مشاغل است، اما در عوض می‌توان از منازل مسکونی و آثار باستانی در مقابل شکاف و فرونشست محافظت کرد.

به نصف جهان رحم کنید

تغییرات اقلیمی به نوعی به ما تحمیل شده است. دکتر بهرام نادی، عضو کارگروه تخصصی فرونشست اصفهان و عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «موضوعاتی را که در مورد خشکسالی باید در نظر گرفت، بحث گرمایش زمین، تغییر اقلیم و تغییر بارندگی است. کاهش بارندگی مقدار و متوسط میزان بارندگی است. در تغییر اقلیم، دیگر برف در زمستان نداریم. یا در بعضی از فصول سال سیلاب داریم که خیلی نفوذ‌ در زمین نمی‌کند و در مقابل موجب تخریب و آسیب به مناطق مختلف می‌شود. در این شرایط عملا نمی‌توانیم برای آن برنامه‌ریزی کنیم. در عین حال، یا به سدها آسیب می‌زند یا پشت‌ آنها رسوب می‌گذارد و بخشی از ظرفیت سد را گل می‌گیرد.»

سد زاینده‌رود توان ذخیره یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب را دارد که امسال تنها ۲۰ درصد پرشدگی معادل ۲۴۹ میلیون متر مکعب داشته است در حالی که میزان آب شرب مورد نیاز اصفهان ۳۵۰ میلیون متر مکعب است. یعنی آب برای یک سال برای شرب اصفهان را کفاف نمی‌دهد. به گفته دکتر نادی، ۶۰ درصد آب سد زاینده‌رود در مسیر حرکت تا تصفیه برای باغات برداشت می‌شود‌ و تنها می‌توان روی ۵۰ درصد آب شرب آن حساب کرد. در عین حال، حدود ۱۵۰ میلی‌متر مکعب سد هم توسط گل‌ولای پرشده است. اعداد اصلا وضعیت خوشایندی را برای زاینده‌رود ترسیم نمی‌کند.

 

دکتر نادی می‌گوید: «طبق آمار سال گذشته، میزان آبی که در کشت و زرع صنعتی از منابع زیرزمینی به تدریج استحصال می‌شود، معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب است. این میزان معادل حجم سد زاینده‌رود در شرایطی است که کاملا پر می‌شود.»  به گفته او، در دشت اصفهان ظرف‌ سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۹ معادل ۳ میلیارد متر مکعب آب برداشت شده بدون آنکه جایگزین شده باشد. یعنی دو برابر کل حجم زاینده‌رود کسری آبخوان ایجاد شده است. باقی مانده آب ۴ میلیارد متر مکعب است. هر چه سطح آب پایین‌تر می‌رود، شورتر می‌شود و کیفیت آب بالا را نخواهد داشت.

افزایش نشست زمین با برداشت آب

دکتر نادی می‌گوید: «برای تامین آب به‌طور متوسط سالی یک متر سطح آب زیرزمینی در دشت اصفهان را پایین می‌بریم. این عدد در بعضی نقاط ایران تا ۲ متر هم می‌رسد. در دشت همدان یک متر و ۱۳ سانتی‌متر است و در دشت کبوترآهنگ که نیروگاه سوخت فسیلی برای تامین برق دارد، تا دو متر هم می‌رسد. همان جا فروچاله‌ها دیده می‌شود.» به ازای هر یک متر آب که پایین می‌رود، زمین دو سانتی‌متر نشست می‌کند.  به گفته نادی، این میزان برای سازه‌های جدید بتنی با پی بتنی، ۶ سانتی‌متر نشست در طول کل عمر بنا طراحی می‌شود، در حالی که به ازای هر یک متر برداشت آب، دو سانتی‌متر نشست خواهیم داشت.

برای ساختمان‌هایی با مصالح بنایی این عدد ۵/ ۲ سانتی‌متر است.  او می‌گوید: «با تغییر شکل‌های زیادی که وارد می‌کنیم، این نشست در دشت اصفهان به ۵/ ۱۸ سانتی‌متر در سال تغییر کرده است. به این معنا که حداکثر تا ۶ برابر فشار به سازه وارد شده و سازه‌های مصالح بنایی دچار ترک و سازه‌های بتنی و فولادی جدید دچار چرخش می‌شوند.» با این شرایط، ساختمان‌های میراثی در معرض خطر قرار می‌گیرند و ترک می‌خورند. اتفاقی که در مسجد سید میراث دوره قاجاریه و مسجد ارگ دوره صفویه شاهد آن هستیم. ساختمان‌های جدید نیز مانند بیمارستان‌ها و مدارس هم در امان نیستند و ترک می‌خورند و مجبور به تخلیه می‌شوند.

این اتفاقی است که در مورد چند مدرسه در اصفهان افتاده و جمعیت آن مجبور به نقل مکان به مدرسه دیگری شده و حالا مجبورند دو شیفته کار کنند.  عضو کارگروه تخصصی فرونشست اصفهان معتقد است زمانی که به کشاورزی و بخش صنعت اجازه استفاده از آب با قیمت پایین داده شد، آسیب‌ها به زیرساخت‌ها شروع شد. البته این آسیب‌ها مانند موریانه ریز ریز به جان همه سازه‌ها می‌افتد. با اتمام آب، فرونشست تشدید می‌شود و به جان راه‌آهن، جاده‌ها، فرودگاه‌ و راه‌های ارتباطی می‌افتد، دیگر آثار تاریخی که جای خود را دارد. در قصه فرونشست، شهرهای زیادی شاهد این وضعیت بوده‌اند، اما موضوع اصفهان، داستان پرآب چشمی است؛ چرا که بر خلاف خراسان یا تهران، شهر را نیز درگیر کرده است و تا رودخانه شاهد فرونشست هستیم.  فرونشست زمین در قسمت‌های جنوبی شهر به دلیل ضخامت اندک خاک، کمتر از قسمت‌های شمالی است.

مدیریت گم شده برای حل یک معضل ملی

وضعیت با وجود آنکه وخیم است، اما چاره دارد، فقط باید نگاه مدیریتی جامعی وارد میدان شود. کشاورزان نمی‌توانند چشم از زمین‌های‌شان بردارند و آن را لم‌یزرع ببینند، کمی آن‌طرف‌تر اما سازه‌هایی است که حیات ما به آن وابسته است.  نادی می‌گوید: «کشاورز بحث درازمدت را نمی‌بیند و مدیریت کلی منابع آب نقش کلیدی در این میان دارد. به این صورت که با ایجاد اشتغال، علاوه بر حفظ بافت و زمین، مدیریت آب را در دست بگیرد. در منطقه بالادست زاینده‌رود- چهارمحال- کشت باغات طی ۱۳۷۰ تا کنون، از ۴۰ هزار هکتار به ۱۱۶ هزار هکتار رسیده است. با افزایش باغات، ما به ازای آن بیمارستان و سازه‌های تاریخی و شهری را از دست می‌دهیم.» به گفته او، نبود نگاه جامع موجب شده حاکمیت کلی بر آب نباشد و هر استان و منطقه تنها منافع خود را بسنجد. در این شرایط، در نقطه‌ای آب توسعه پیدا می‌کند و در منطقه‌ای دیگر بیمارستان از بین می‌رود.

آب دغدغه هیچ‌کس نیست

واقعیت آن است که آب و محیط‌زیست جزو دغدغه‌های مهم از صدر تا ذیل محسوب نمی‌شود و بیشتر شکل و شمایل تزئینی دارند.  نادی می‌گوید: «بدون توجه به دولت خاصی می‌گویم نه رئیس‌جمهور و نه وزیر نیرو، دغدغه آب را ندارد و این موضوع در تمام دوره‌ها همین‌گونه بوده است.» به گفته او، در شرایطی که نیاز به نگاه کلان در کشور وجود دارد، ناگهان مصوبه حاکمیت منابع آبی به صورت منطقه‌ای مطرح می‌شود که آسیب‌زننده است. در حالی که نیازمند مدیریت کلی و استراتژیک هستیم. نبود چنین نگاهی را می‌توان در صادرات هندوانه دید. در حالی که به ازای هر کیلو هندوانه صادراتی؛ دراصل در حال صادرات ۲۴۰ لیتر آب هستیم، اما پولی که در مقابل دریافت می‌شود، معادل آب صادراتی نیست. اما آب مجانی، سود می‌دهد.  موضوع ارزان بودن آب، تاکیدی است که بسیاری بر آن دارند، اما با افزایش قیمت مشکلی حل خواهد شد؟ چنان که در بحث بنزین نیز شاهد آن بودیم.   عضو کارگروه تخصصی فرونشست اصفهان می‌گوید: «منظور من افزایش قیمت به تنهایی نیست، بلکه باید در کنار آن ساختارها را نیز اصلاح کرد. به این‌گونه که صنایعی که آب‌بر نیست را جایگزین کنیم. البته عملیاتی شدن آن به این سادگی نیست و نیازمند سرمایه‌گذاری و حاکمیت منطقی هستیم، در غیر این صورت دچار فرونشست می‌شویم.»

اصفهان نهایتا ۲۰ سال آب دارد

شهرهای ایران در کنار هم، وضعیت مشابهی دارند و یکی بر دیگری برتری چندانی ندارد. به گفته نادی، با توجه به کاهش منابع آب سطحی، برداشت بی‌محابا از منابع آب زیرزمینی، عدم تغذیه آبخوان توسط جریان زاینده‌رود و کاهش بارندگی، منابع آب سطحی اصفهان ظرف ۱۵ تا ۲۰ سال از دست می‌رود.

اطلاعیه

به تازگی تعدادی از رسانه ها در فضای مجازی گزیده ای از مطالبی را به نقل از مسئولین شهری منعکس نموده که باعث ایجاد نگرانی در بین اعضا و مالکین محترم پروژه شده است.

که موارد تکمیلی بدین شرح به استحضار اعضای محترم می رسد:

1-در خصوص مصوبات ابلاغی درباره ارتفاعات در پروژه شهید کشوری ، آخرین وضع موجود به همراه ارتفاعات مربوط به فاز 7 طبق نقشه های مورد نظر شرکت پس از تائید کلیه دستگاه­های مرتبط جهت مطرح نمودن در شورای عالی معماری و شهر سازی ارسال گردیده و تا اکنون هیچ گونه مشکلی دراین خصوص وجود ندارد.

2- در خصوص اخذ پایان کار، اقدامات موثری از طرف شرکت انجام گردیده که می طلبد شهرداری منطقه 6 همکاری بهتر و سازنده تری در این رابطه داشته باشد .

ضمنا اسناد مربوط به فاز 4و5 از رهن خارج گردیده که مراحل تفکیک آن پس از اخذ پایان کار تسریع خواهد شد.

3- زیر ساخت های موجود در شهرک شهید کشوری در 130 هکتاری تقریبا تکمیل بوده و سعی گردیده شرایط سکونت برای مالکین فراهم گردد. ضمنا در خصوص زیر ساخت ها در 170 هکتاری نیز به فراخور نوع کاربری و ارسال نقشه ها اقدامات لازم صورت می گیرد.

آغاز تحویل واحدهای برج مسکونی Q1a

برج مسکونی Q1a از محله ناز در مجتمع بزرگ آبشار (پروژه شهید کشوری اصفهان) آماده تحویل به اعضا و مالکین شد. این برج مسکونی در 18 طبقه مسکونی  و  242 واحد توسط شرکت عمران آبشار اسپادانا طراحی و اجرا گردیده است.

اعضای محترم  براساس جدول زمان بندی مشخص از طریق ارسال پیامک و نامه جهت تحویل واحد مسکونی خود فراخوان خواهند شد.

جهت تماشای فیلم برج مسکونی Q1a اینجا کلیک کنید

https://www.aparat.com/v/kXDIb

ساخت مرکز جامع سلامت شهید کشوری

عملیات ساخت مرکز جامع سلامت شهید کشوری آغاز شد.

یکی از نیازهای مجتمع بزرگ آبشار (شهید کشوری) خدمات بهداشتی و درمانی است. در حال حاضر مرکز جامع سلامت در محل درمانگاه سابق گلبهار مستقر گردیده است اما نیاز به یک مرکز بهداشتی و درمانی در این پروژه از مطالبات ساکنین است. در پروژه شهید کشوری نقاط متعددی جهت خدمات درمانی پیش بینی شده است و زمین های مربوطه به دستگاه های خدمت رسان تحویل گردیده است اما دانشگاه علوم پزشکی در خط مقدم کار عملیاتی قرا گرفت.

مرکز جامع سلامت شهید کشوری در مجتمع بزرگ آبشار در زمینی به مساحت 2395 متر مربع و زیربنای 814 متر مربع در دوطبقه توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان احداث خواهد شد. زمین این مرکز از طرف شرکت عمران آبشار اسپادانا به دانشگاه علوم پزشکی تحویل گردیده بود و با همکاری شهرداری محترم اصفهان پروانه احداث آن صادر شد. هم اکنون با مساعدت مدیریت محترم پروژه شهید کشوری خاکبرداری زمین این مرکز آغاز شده است و پس از آن مراحل ساخت و تجهیز به عهده دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خواهد بود.حجم خاکبرداری این پروژه 3500 متر مکعب خواهد بود.

در این مرکز 200 متر مربع فضا جهت استقرار اورژانس در نظر گرفته شده است. در ابتدای سال با مساعدت مرکز اورژانس و پیگیری فرماندار محترم اصفهان مرکز اورژانس شهید کشوری در محله اقاقیا افتتاح شد و با احداث مرکز جامع سلامت به این محل انتقال خواهد یافت.

آزادسازی اسناد پروژه شهید کشوری

یکی از دغدغه های مالکین و اعضای مجتمع بزرگ آبشار (شهید کشوری) همواره موضوع اسناد مالکیت بوده است. طی سالیان گذشته سند 300 هکتاری عرصه پروژه به قطعات و پهنه های کوچک تر تفکیک شد و مجموعه های مسکونی شقایق موفق به اخذ اسناد تک برگی خود شدند. اقدامات لازم در راستای تفکیک اسناد دیگر مجموعه ها نیز تویط واحد املاک و اراضی شرکت در دست پیگیری است که به دلیل تخلف مالکین و تغییرات ایجاد شده در واحدهای مسکونی و همچنین روند طولانی تفکیک اسناد در ادارات ثبت اسناد و املاک به طول انجامیده است. یکی از موانع و نگرانی ها رهن بخشی از اسناد در گرو بانک سپه بوده است که باعث تشویش اذهان و برخی شایعات گردید

خوشبختانه با تدابیر مدیرعامل محترم بنیاد تعاون آجا و مدیرعامل محترم شرکت عمران آبشار اسپادانا توافقات لازم در راستای فک رهن اسناد صورت پذیرفت و طی نامه مورخ 16 شهریور کلیه اسناد که در رهن بانک سپه بود فک رهن گردید.

با پیگیری مدیریت محترم پروژه شهید کشوری فرایند تفکیک اسناد نیز سرعت خواهد گرفت .

آغاز عملیات اجرایی پل روگذر خروجی مجتمع بزرگ آبشار

عملیات اجرایی و تکمیل پل روگذر خروجی مجتمع بزرگ آبشار (شهید کشوری) آغاز شد.

ادامه عملیات اجرایی تکمیل روگذر خروجی شهید کشوری با بتن ریزی دیواره های حروجی آغاز شد. پروژه اجرای روگذر شهید کشوری در آبان سال 99 با حضور شهردار اصفهان کلنگ خورد اما پس از تکمیل فاز نخست آن در محدوده مجتمع بزرگ آبشار به دلیل ورود شهرداری به زمین های ارتش متوقف گردید. با مساعدت های فرماندهی محترم ارتش امیر موسوی  و مدیرعامل بنیاد تعاون امیر آقائی و تلاش مدیریت پروژه شهید کشوری آزادسازی لازم صورت گرفت و معاونت عمران شهرداری اصفهان فعالیت اجرایی در این پروژه را آغاز کرد.

default

default

برج مسکونی O2 آماده تحویل شد

با اتمام عملیات اجرایی و ساخت در مرحله تحویل موقت، برج مسکونی O2  از محله بنفشه در مجتمع بزرگ آبشار (پروژه شهید کشوری اصفهان) آماده تحویل به اعضا و مالکین شد. این برج مسکونی در ۱۷ طبقه مسکونی  و  ۲۴۸ واحد توسط شرکت عمران آبشار اسپادانا طراحی و اجرا گردیده است.

اعضای محترم به زودی براساس جدول زمان بندی مشخص از طریق ارسال پیامک جهت تحویل واحد مسکونی خود فراخوان خواهند شد.

جهت تماشای فیلم برج مسکونی O2 اینجا کلیک کنید

 

© کلیه حقوق برای شرکت عمران آبشار اسپادانا محفوظ است . - طراحی توسط مصطفی مولایی